Kétség kívül a náthás megbetegedés a leggyakoribb betegségek közé tartozik. Leginkább vírusok okozzák, főleg az úgynevezett rhinovírusok. Vannak akik ritkábban esnek áldozatául, de elmondható, hogy a nagytöbbség időről időre megbetegszik (szezonálisan jelentkezik) és az átmeneti hónapokban (ősszel és tavasszal) meggyűlik a baja a nátha kellemetlen tüneteivel. Néhány tanácsot adunk, a gyorsabb gyógyulás reményéért.
Fotó: pixabay.com
Ismerje fel minél hamarabb a tüneteket
Az alábbi náthára jellemző tünetek mielőbbi felismerése segíthet a gyorsabb felépülésben és a kezelés mielőbbi megkezdésében:
- Torokfájás, torokkaparás
- Fáradtság, fáradékonyság érzet
- Orrfolyás, orrdugulás
- Szemviszketés, kiszáradt torok érzés
- Köhögés
- Láz, hidegrázás
- Fejfájás
A fenti tünetek nem egyszerre jelentkeznek, bizonyos tünetek hamarabb jelentkeznek úgy, mint fáradtság, levertség érzet, orrfolyás, orrdugulás és torokfájás, szemviszketés.
Amennyiben ezek a tünetek megjelennek és már érezzük, hogy ez a vírusos megbetegedés hamarosan ledönt a lábunkról, akkor mielőbb próbáljuk meg felgyorsítani a gyógyulást.
Mit tegyünk ha már megfáztunk?
Először is készüljünk fel, hogy pár napig a fenti tünetek meg maradnak, egy csettintésre nem gyógyulunk meg. Ami a legzavaróbb tünet szokott lenni az a fáradtság, orrfolyás és orrdugulás.
Az alábbi tanácsokat megfogadva sokat tehetünk a gyorsabb és hatékonyabb felépülés érdekében:
- Pihenjünk sokat, leginkább vízszintben (ágynyugalom).
- Bőséges folyadékfogyasztás ajánlott (leginkább meleg tea formájában).
- Biztosítsunk kellemes hőmérsékletet a helyiségben, ahol a legtöbbet tartózkodunk.
- Kerüljük a kávé fogyasztást és a dohányzást is mellőzzük!
- Érdemes vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő gyógyszereket beszerezni és szükség esetén alkalmazni őket.
- Orrspray használata kötelező! Ezzel lecsökkenthetjük annak az esélyét, hogy a későbbiekben a nátha szövődményeként orrmelléküreg-gyulladás kialakuljon.
- Vitaminok szedése nem árthat.
Gyakori tévhit, hogy antibiotikumot kell szedni! Ez nem így van! A náthás megbetegedést kezdetekben mindig vírusos megbetegedésnek tartjuk és szükségtelen (ártalmas) az antibiotikum szedése!
A legtöbb embernél a nátha pár napig tart és nyom nélkül gyógyul (restitutio ad integrum), de egyes esetekben akár hetekig is eltarthat. Amennyiben hetekig tartó, nem szűnő náthára jellemző tünetei vannak, érdemes felkeresnie háziorvosát az esetleges szövődmények elkerülése céljából.