Akár életet veszélyeztető állapot is kialakulhat!
Már a COVID-19 járvány kezdeti időszakában kiderült, hogy a koronavírus elsősorban az idősek körében okoz súlyos megbetegedéseket, míg a gyermekek esetén legtöbbször tünetmentes a fertőzés, vagy csak enyhe tünetekkel jár. Azóta azonban kiderült, hogy gyermekeknél a COVID-19 fertőzéssel kapcsolatban ritkán ugyan, de kialakulhat egy súlyos állapot, melyet többszervi gyulladásnak nevezünk.
A többszervi gyulladás 2-4 héttel a COVID-19 fertőzést követően alakul ki elsősorban 8-10 év közötti gyermekekben. A kialakulásában szerepet játszó tényezőkről egyelőre még keveset tudunk, de valószínűleg a COVID-19 fertőzés nyomán az immunrendszer túlzott aktivációja áll a hátterében. A többszervi gyulladás során súlyos gyulladás alakul ki egyes szervekben és szövetekben, például a szívben, tüdőben, erekben, emésztőrendszerben, bőrben, szemben vagy az agyban.
A többszervi gyulladás tünetei az érintett szervektől függenek, így gyermekenként változhatnak. A leggyakrabban előforduló tünetek:
- 24 óránál tovább tartó láz
- hányás
- hasmenés
- hasi fájdalom
- bőrkiütés
- fáradékonyság
- szapora szívverés
- szapora légzés
- szempirosság
- az ajkak és a nyelv pirossága vagy duzzadása
- pirosság vagy duzzanat a kezeken vagy lábakon
- fejfájás, szédülés
- megnagyobbodott nyirokcsomók
Súlyos állapotra utaló tünetek többszervi gyulladás esetén:
- erős hasi fájdalom
- légzési nehezítettség
- kékes színezetű ajkak vagy arc
- zavartság
- ébreszthetetlenség vagy aluszékonyság
A többszervi gyulladás gyermekekben szakszerű orvosi ellátással általában teljes mértékben gyógyul, ritkán azonban előfordul, hogy akár életet veszélyeztető állapot is kialakulhat.
A COVID-19 fertőzést követően kialakuló többszervi gyulladás szerencsére viszonylag ritka, azonban a járvány kezdete óta már hazánkban is 61 gyermeket kezeltek kórházban a tünetegyüttes miatt.
Amennyiben tehát ismert, hogy gyermekünk az elmúlt hetekben koronavírusban szenvedett, vagy felső légúti megbetegedése zajlott, fontos odafigyelni a fenti tünetekre, hogy az időben megkezdett kezeléssel megelőzhető legyen a súlyosabb tünetek kialakulása, és minél gyorsabban bekövetkezzen a teljes gyógyulás.
Fotó: pixabay.com